Menü Kapat
5s-gorsel-is-yeri

5S İş Yeri Organizasyonu

5S Yöntemi Nedir?

5S Yöntemi diğer adıyla 5S İş Yeri Organizasyonu, iş yerindeki malzeme ve bilgi akışının hızlı ve doğru olmasını sağlamak amacıyla uygulanan bir yalın üretim aracıdır. Bu metot, iş yerini düzenli hale getirerek israfın azaltılmasını ve verimliliğin artırılmasını sağlar.
Yöntem, 5 temel aşamayı içerir ve adını da bu adımların Japonca isimlerinin baş harflerinden alır.

  • SEIRI (Ayıklama/Sınıflandırma/Toparlama)
  • SEITON (Düzenleme)
  • SEISO (Temizlik)
  • SEIKETSU (Standartlaştırma)
  • SHITSUKE (Disiplin)

Neden 5S Yöntemi?

Teknolojinin gelişmesi ve rekabetin artması, tüm işletmeleri kalitesizlik maliyetlerini düşürmeye ve verimsizliği azaltmaya mecbur bırakmıştır. İş yerinde verimsizlik ve israf örneği olarak sıralayabileceğimiz gereksiz taşımalar, aramalar, beklemeler, fazla üretimler; doğru bir 5S uygulamasıyla rahatlıkla azaltılabilir.
Bunun yanında uygulaması kolay ve eğlenceli olan bu teknik, ekip ruhuna ve motivasyona da dolaylı olarak katkı sağlar.

5S Nerelerde Uygulanır?

5S bir yalın üretim aracı olması sebebiyle genellikle üretim, depolama gibi alanlarda uygulanır. Ancak her alanda uygulanması mümkündür. Ofis alanlarında uygulanmasıyla da oldukça güzel sonuçlar elde edilir.

5S Uygularken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

5S adımları uygulanırken iş yerinde bir pilot bölge seçerek uygulamaya başlanması tavsiye edilir. Tüm alanlarda aynı anda uygulama yapmak, projenin yönetilmesi ve sonuçlandırılmasıyla alakalı riskler barındırabilir.
5S ekiplerinin ve liderlerin seçiminde gönüllülük aranmalıdır. Yapılacak çalışmalar tüm ekipçe sahiplenilmelidir.
Çalışma öncesinde ve sonrasında aynı açıdan fotoğraflar çekilmesi ve bu fotoğrafların bir sunum haline getirilerek ekiplerce paylaşılması önerilir. Böylelikle bu uygulama, diğer yapılacak çalışmalara örnek teşkil eder ve firma içinde motivasyon kaynağı olur.
5S; uygulaması kolay, sürdürülmesi zor bir tekniktir. Bu nedenle “Standartlaştırma” ve “Disiplin” adımlarının anlaşılması son derece önemlidir.
5S İş Yeri Organizasyonu, bir teknik olduğu kadar bir felsefedir de ve bakış açısının değişmesini gerektirir. Tüm adımlar uygulanırken özellikle yalın üretimde anlatılan değer ve israf kavramları, iyi anlaşılmış olmalıdır. 

yalin-5s

Yalın Üretim Nedir?

5S’i daha iyi anlamak için yalın üretime kısa bir bakış atacak olursak; yalın üretimi, bir iş sistemi ve genel proses yönetim felsefesi olarak tanımlayabiliriz. Japonya’da Toyota tarafından geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

Toyota Üretim Sistemi’nin (Toyota Production System-TPS) yarattığı yalın üretimde; süreçlerin her adımında müşterinin bakış açısıyla değere odaklanılması, sistemin bütünündeki mevcut israfın ortaya çıkarılması ve yok edilmesi, sürekli iyileştirme kültürünün sağlanması amaçlanmaktadır.

Yalın üretime geçmek isteyen ama işe nereden başlayacağını bilemeyenler için 5S Yöntemi, harika bir başlangıç noktasıdır. Yöntemin ilkeleri ve aşamaları, sadece ideal iş yeri organizasyonunu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uygulandığı şirketin kültüründe süreç yönetimine geçiş için gerekli zemini yaratır.

Hizmetlerimiz

5S İş Yeri Organizasyonu Danışmanlığı

5S Görsel İş Yeri Organizasyonu yöntemini kullanarak, çalışma alanlarınızda kısa sürede verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. 5S, basit, pratik bir uygulama olduğu kadar, felsefesi anlaşılmazsa kısa sürede eski alışkanlıklara dönülebilen riskler barındırır. Bu nedenle konusunda uzman bir dış uzmandan danışmanlık hizmeti alarak, kurumunuzda 5S yöntemini bir kültür haline getirebilirsiniz. 

5S Yöntemi’ni öğrenmek ve işletmenizde uygulamak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

5S İş Yeri Organizasyonu Eğitimleri

İlgili Makaleler