Menü Kapat

Dr. Fulya Taşangil

1986 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu ve “Veteriner Hekim” unvanını aldı. Mezun olmasının hemen ardından kendi veteriner kliniğini açtı ve 7 yıl boyunca burada veteriner hekim olarak görev yaptı. Eş zamanlı olarak süt inekçiliği üzerine çalışmalarını sürdürdü.

1993 yılında Çalı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde Sorumlu Yönetici olarak göreve başladı. 13 yıl boyunca Belediye sınırları içinde var olan kırmızı et ve et ürünleri üretim ve satış yerlerinin denetiminden, Belediye’ye ait büyükbaş mezbahasının yönetiminden ve tüm veteriner sağlık işlerinin yürütülmesinden doğrudan sorumluydu.

1999 yılında Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü Doktora Programı’nı tamamlayarak “Doktor” unvanı kazandı.

2002 yılında Bursa Veteriner Hekimleri Odası’na Oda Başkanı seçildi. 2004 yılına kadar Oda Başkanlığı yaptıktan sonra da 2004 yılında bir dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2006 yılında emekli olan Fulya TAŞANGİL, 2007 yılında bir Fransız firması olan LCB Sağlık Ürünleri’nde Teknik Destek Müdürü olarak çalıştı. Bu sayede gıda üreten işletmelerde hava ve ortam dezenfeksiyonu ve hijyeninin sağlanması, korunması ve bu alanda yaşanan sorunları araştırıp çözüm sunmak için aktif bir şekilde sahada görev aldı, Türkiye genelinde yüzlerce işletmeyi ziyaret etti.

2009 yılında LCB firmasından ayrılarak Düzen Veteriner Teşhis ve Analiz Laboratuvarı’nda Sorumlu Uzman olarak çalışmaya başladı. Bir yılın sonunda LCB firmasının isteği ile yeniden Teknik Destek Müdürü pozisyonuna geri döndü.

2011 yılı itibariyle Gıda, Çevre ve İş Güvenliği Standartları üzerine ISO 9001, ISO 22000, ISO 17025, ISO 17020 eğitimlerini tamamladı ve kariyerine farklı bir yön verme kararı aldı. Gıda ve Hijyen alanlarındaki tecrübelerinin sektöre daha çok katkı sağlayabilmesi için Danışman, Eğitmen ve Tetkikçi olarak görev yapmaya başladı.

2012 yılında Sigma Center Kalite Verimlilik ve Yönetim Danışmanlığı ile sözleşmeli uzman olarak çalışmaya başladı, aynı zamanda 5S ve Kaizen çalışmalarına da katılarak bu konularda da uzmanlaştı.

Sonraki süreçte Detay Danışmanlık, AT Akademi gibi özel şirketlere ve Bursa Veteriner Hekimler Odası gibi kurumlara bağımsız danışmanlık, eğitim ve tetkik hizmetleri vermeye devam etti.

Fulya TAŞANGİL; ISO 22000, BRC Food, ISO 9001 standartları alanlarında Baş Tetkikçi sertifikasına sahip olup, kişi ve kurumlara ISO 22000, BRC, FSSC 22000, HACCP, IFS, Hijyen, Kaizen, 5S ve ISO 9001 konularında hizmet vermeye devam etmektedir.

Son olarak 2018 yılında Gedik Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Lisans eğitimine başlayan TAŞANGİL, Gıda Güvenliği ve Gastronomi’yi beraber yorumlayarak sağlıklı ve lezzetli gıda üretimi için araştırmalarını sürdürmektedir.