Menü Kapat
tse covid 19 belgesi

TSE COVID-19 Güvenli Üretim ve Güvenli Hizmet Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında sanayi kuruluşlarının çalışanlarını, bakım personelini, tedarikçilerini, ziyaretçilerini korumaya yönelik hijyen uygulamaları ile kontrol tavsiyelerini içeren “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon  Önleme ve Kontrol  Kılavuzu-Sanayi Kuruluşları” ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar içinde “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu- Hizmet Sektörü” hazırlanmıştır. Bu kılavuzlara uygun sistem oluşturmuş firmalar, TSE tarafından denetlenerek belgelendirilmektedir.  

Bu belgelendirme firmalara salgınla mücadele ederken yol gösterici nitelikte olup, firmaların salgın sonrası dönemin bir ihtiyacı olan “güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik üretim” standartlarına uygun üretim yaptıklarının akreditasyonunu sağlamaktadır.

Bu Kılavuzlar Nasıl ve Neden Hazırlandı?

Bu kılavuzlar, çalışan sağlığını korumak ve kurumsal sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla; insan sağlığını doğrudan etkileyen ürün/hizmet üreten kuruluşlarda, hijyen ve sanitasyon uygulamalarını bir sistem dahilinde yönetmek üzere herhangi uluslararası bir mecradan direkt adaptasyon veya çeviri yapılmadan tamamen TSE tarafından geliştirilmiş ve 2018 yılı Ocak ayında milli Standard olarak yayımlanan TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi standardı tecrübeleri ile hazırlanmıştır.

Kuruluş bu belgeyi ne kadar süre ile kullanabiliyor/yenileyebiliyor?

Belgenin geçerlilik süresi 1 yıldır. Ancak içinde bulunduğumuz sürecin uzaması durumunda belge yenileme kuruluşun talebi ile yapılır. Kuruluşlar pandemi sona erdikten sonra ise TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgelendirmesine geçiş yapabilirler.

Hizmetlerimiz

TSE COVID-19 Güvenli Üretim ve Güvenli Hizmet Belgesi Danışmanlığı

İçinde bulunduğumuz pandeminin ne zamana kadar süreceğini halen tahmin edemediğimiz bu süreçte, işletmenizin Covid – 19’ a karşı aldığı önlemleri belgelendirmek için, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Danışmanlık hizmetimiz hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler